Skriti kotički mojega kraja (Unesco)

Projekt bo potekal celotno šolsko leto in se zaključil s srečanjem v živo, v mesecu maju 2025.

Navodila za projekt:

Otroci in učenci se bodo pri pouku in razširjenem programu osredotočili na predmet raziskovanja. Ob ogledih muzejev, znamenitosti, spoznavanju osebnosti, običajev, navad in tradicije kraja ter rastlinstva in živalstva bodo spoznavali, raziskali in predstavili naravno in kulturno dediščino svojega kraja.

Skriti kotički mojega kraja bodo razdeljeni na naslednje kotičke:

1. KUHARSKI KOTIČEK

V tem kotičku želimo izvedeti, kakšna je vaša tradicionalna jed. Opišite jo, pošljite recepte in jo  v okviru izbirnih predmetov – Sodobna priprava prehrane ali pouka gospodinjstva pripravite ter se preizkusite kot pravi kuharji. Fotografije z vašimi kuharskimi kotički pričakujemo do 30. novembra 2024.

1. KULTURNI KOTIČEK

Zagotovo se v vašem kraju skriva kulturni biser, na katerega ste ponosni in ga želite predstaviti širni Sloveniji. Obiščite ga in nam pošljite izletniško vabilo na predstavljeni kotiček, s katerim bi nas prepričali, da bi ga tudi sami obiskali. Rok za oddajo je 31. 1. 2025.

1. NARAVOSLOVNI KOTIČEK

So morda v vašem kraju kakšni potoki, travniki, močvirja, gozdne učne poti,…? Skratka, ali je vaš kraj vredno obiskati, zaradi katere naravne posebnosti, bi bilo vsekakor dobro, da nas o tem seznanite. Predstavite naravo vašega kraja tako, da pripravite krajši videoposnetek naravne posebnosti in nam v njem povejte, zakaj je tako poseben in kako priti do njega. Rok za oddajo videoposnetka je 31. 3. 2025.

1. LIKOVNI KOTIČEK

Zagotovo skriva vaša šola veliko nadarjenih slikarjev in slikark, ki v okviru pouka LUM lahko naslikajo katero izmed posebnosti vašega kraja. Tehnika je poljubna. Fotografije z razstavljenimi deli, ki bodo nastala, pričakujemo do 30. 4. 2025.

1. ŠPORTNI KOTIČEK

Tega pa bomo izvedli na srečanju v živo. Učenci bodo skupaj z mentorji sodelovali v različnih dejavnostih v Centru kulturne dediščine v Odrancih. Najprej se bomo podali na krajši pohod, nato pa druženje nadaljevali ob igranju športnih iger. Predvideno srečanje v živo bo v mesecu maju 2025.

Mentorji pošljejo poročila o opravljeni dejavnostih in se držijo razpisanih rokov (kot je določeno pri posameznem kotičku). Šolam in mentorjem bomo po poslanih vseh poročilih poslali potrdila o sodelovanju.

Prispevke vseh sodelujočih šol bomo umestili na zemljevid Slovenije, ki ga nadgrajujemo z vsakim šolskim letom. Idej za aktivno preživljanje počitniških dni tako ne bo malo in verjamemo, da bomo marsikomu pomagali pri organiziranju izletniškega dne.

CILJI PROJEKTA:

• Povezovanje s šolami Unesco mreže, šolami bližnjega in širšega okolja.
  • Učenci pridobijo znanje in razumevanje lokalnih in nacionalnih vprašanj.
  • Učenci učinkovito in odgovorno delujejo na lokalni in nacionalni ravni.
  • Učenci doživljajo občutek, da pripadajo domači skupnosti, krepijo odnos do dediščine, njenega ohranjanja ter prenosa na potomce.
  • Učenci se učijo sodelovalnega učenja, problemskega pristopa.
  • Učenci razvijajo odnos do sodelovanja in vključevanja v krajevna društva.
  • Učenci razvijajo motivacijo in pripravljenost do sodelovanja v projektu.

ČASOVNICA:

• Prijava projekta preko prijavnice, ki bo objavljena na spletni strani projekta do 6. 10. 2024
    (na naslov klementina.seckar@os-odranci.si).
  • Pošiljanje poročila, po posameznih dejavnostih, je potrebno poslati do zapisanega datuma
    na naslov klementina.seckar@os-odranci.si.
  • Poslana gradiva bomo sproti objavljali na spletni strani OŠ Odranci.
  • Mentorjem bomo izdali potrdila o sodelovanju do 31. 8. 2025.

UNESCO – POROČILO

UNESCO – PRIJAVNICA